Nagrzewnica wodna to urządzenie dystrybucji ciepła z centralnego ogrzewania, w którym medium zasilającym jest gorąca woda (lub czynnik niskokrzepnący typu glikol). Dystrybucja ciepła zaś odbywa się poprzez wymiennik ciepła, na który skierowany jest nadmuch wentylatora. W niektórych rozwiązaniach nagrzewnica może pełnić funkcję podobną do klimatyzatora, chłodząc pomieszczenie.
Taka konstrukcja szybko i wydajnie ogrzewa duże i wysokie pomieszczenia takie jak: pieczarkarnia, ferma drobiu, ferma bydła, tunel foliowy, uprawy pod osłoną (np. uprawa pomidorów, uprawa ogórków, uprawa papryki, hodowla rozsadu kapusty, hodowla rozsadu brokułów, hodowla rozsadu kalafiora, hodowla rozsadu selera naciowego i korzeniowego), hala montażowa lub fabryczna, hale produkcyjne zakładów spożywczych, halach produkcyjno-magazynowych, magazynach, warsztatach, serwisach, salonach wystawowych, obiektach sportowych, supermarketach, obiektach handlowych, hangarach, terminalach lotniczych, halach sportowych, kościołach i obiektach sakralnych i wszędzie tam, gdzie technologiczne i środowiskowe uwarunkowania wymagają stałej temperatury przepływu powietrza oraz szybkiego ogrzania pomieszczeń o dużej kubaturze.
Dobór mocy nagrzewnicy odbywa się głównie na podstawie kubatury pomieszczenia, stopnia izolacji termicznej (oraz powierzchni drzwi i okien), docelowej temperatury, która jest pożądana w pomieszczeniu, regionu klimatycznego i minimalnej temperatury w okresie zimowym. Ten uproszczony model sprawdza się większości przypadków.
Tutaj sprawa jest zasadniczo prosta, a poprawne oszacowanie przeznaczenia może zaoszczędzić sporo kosztów i frustracji. Sprowadza się ona do określenia typu przeznaczenie nagrzewnicy tj.
nagrzewnica pomieszczeniowa - zastosowana w dużych względnie czystych i suchych pomieszczeniach, gdzie przebywają ludzie. Z reguły można tutaj wybrać bardziej estetyczne urządzenia.
nagrzewnica przemysłowa - duże i suche pomieszczenia, w których pracują ludzie i mogą wystąpić drobne zanieczyszczenia.
Nagrzewnica w warsztacie samochodowym szybko ogrzeje pomieszczenia, które są regularnie wietrzone oraz posiadają duży współczynnik starty ciepła (poprzez otwieranie drzwi). Nagrzewnica w hali montażowej pozwoli rozproszyć ciepło aż do jej samego końca, przy czym zajmuje bardzo mało miejscanagrzewnica rolnicza - duże pomieszczenia, gdzie wilgoć, opary związków chemii mogą spowodować szybsze zużycie się w przypadku zastosowania zwykłej nagrzewnicy.
Nagrzewnica wodna w hali fermy drobiu, pozwala ogrzać długie i wysokie budynkiSprawa się komplikuje w przypadku, gdy zapotrzebowanie na ciepło przekracza maksymalną moc nagrzewnicy i trzeba w pomieszczeniu zastosować jej większą ilość. Samo sumowanie mocy nagrzewnicy rozwiązuje problem tylko połowicznie, zostaje jeszcze ułożenie w pomieszczeniu, które zdeterminuje miejsce przyłączy oraz wymagań klimatycznych (szczególnie w rozwiązaniach agro). Większość obecnych na rynku nagrzewnic posiada do 2-3 biegów regulacji nadmuchu, co pozwala regulować moc urządzenia i temperaturę wylotową powietrza.
Prędkość obrotowa to również parametr wymagający namysłu i decyduje on również o komforcie przebywania w pomieszczeniu (pęd strumienia oraz ewentualny hałas) i tak można wyróżnić:
30% do 45% mocy nadmuchu nagrzewnicy - sklep, biuro, pasaż
45% do 70% - warsztat, magazyn, hala, tunel
70% do 100% - szybkie grzanie, mocny strumień i moc maksymalna
W niektórych modelach brak biegu jest rekompensowany przełącznikiem lub regulatorem obrotów dla precyzyjniejszego dostosowywania temperatury niż zwykłe 3-stopniowe przełączanie biegów (10-30 °C). Funkcjonalności sterowania można dodatkowo rozszerzyć za pomocą programowalnego termostatu pokojowego HC.
Sam regulator/przełącznik temperatury/siły nawiewu nagrzewnicy to nie wszystko, należy również zadbać o zakup zaworu dwudrożnego z siłownikiem przy zamiarze wykorzystania regulacji funkcji temperatury na termostacie lub harmonogramu.
Nie bez znaczenia jest również, odpowiedź na pytanie, czy bieżące źródło zasilania np. kocioł centralnego ogrzewania jest w stanie zasilić większą liczbę nagrzewnic (tutaj moc łączna nagrzewnic, jak logika podpowiada, nie powinna być większa niż moc źródła zasilania)? Umiejscowienie nagrzewnic oraz praca strumienia gorącego powietrza może zostać również odpowiednio zoptymalizowana pod potrzeby za pomocą konfuzora lub destratyfikatora. Co pozwala na oszczędności w kosztach ogrzewania oraz może pomóc zmniejszyć liczbę urządzeń poprzez lepsze dopasowanie ich do pracy w specyficznym ułożeniu.
Konfuzor to rodzaj nakładki na nagrzewnicę zwężającej strumień powietrza, przez co strumień ten zwiększa swój zasięg i dociera w pomieszczenie głębiej, zastosowanie w nagrzewnicach montowanych naściennie ze strumieniem powietrza skierowanym poziomo.
Destratyfikator to rodzaj nakładki na nagrzewnicę, która ma zastosowanie w wysokich pomieszczeniach, gdzie działanie konwekcji powoduje unoszenie się powietrza do góry oraz straty przez sufit. Destratyfikator pozwala na ponowne wykorzystanie tego ciepła poprzez wtórne jego zasysanie. Dodatkowo lepiej wyrównuje gradient temperatury w warstwach powietrza. Montowany w nagrzewnicach podwieszanych na suficie (ważne, aby zachować odstęp od sufitu dla sprawnego wykorzystania odzysku ciepła).
Należy pamiętać, że destratyfikator lub konfuzor zamawiamy przy zakupie nagrzewnicy wodnej, późniejszy montaż może być niemożliwy lub zbyt skomplikowany dla przeciętnego użytkownika.
Destratyfikator nagrzewnicy umieszczony w odstępach od sufitu (montaż na szpilce lub innym zawieszeniu) oraz ścian bocznych dla maksymalnie efektywnej cyrkulacji powietrza.
Kluczowym elementem po zakupie nagrzewnicy zostaje jednak jej rozmieszczenie, każdy producent z reguły dla danego modelu podaje precyzyjne wartości, które należy odczytać i dopasować do ułożenia w swoich warunkach.
Na przykładzie jednak nagrzewnicy wodnej REVENTON serii FARMER (modele odporniejsze na warunki środowiskowe tj. wilgoć oraz czynniki chemiczne typu: kwas chlorowodorowy, kwas siarkowy, kwas fosforowy, kwas octowy wodorotlenek sodu, moniak, mocznik, trichloroetylen, toluen, denaturat, mineralna terpentyna, metyloetyloketon, aceton, siarkowodór) można podać uśrednione parametry rozmieszczenia w formie schematu:
Kalkulator nagrzewnicy pozwoli obliczyć wymaganą moc grzewczą dla pomieszczenia Q. Wpisanie parametrów pomieszczenia tj. kubatury, oczekiwanej temperatury pomieszczenia, regionu geograficznego oraz kliknięcie przycisku dalej wyznaczy łączne zapotrzebowanie na ciepło wyrażone w kW. Finalnie zostanie wybór urządzeń i akcesoriów firmy REVENTON.